środa, 1 stycznia 2014

26. Norweskie imperium, czyli Nøgne Imperial Brown Ale


Szczęśliwego nowego roku. Ja to piwo piję jeszcze w starym, ale niewiele już go zostało. Jest to Imperial Brown Ale z norweskiego browaru rzemieślniczego Nøgne. Trochę się naczekało w piwnicy, ale się doczekało.

Po otwarciu pojawia się zjawisko gushingu, piwo bardzo mocno spienione wylewa się z butelki. Znaczy to, że albo trafiliśmy na piwo zakażone, albo przegazowane. Bo nie rozpatrujemy przypadku, gdy ktoś wstrząsa butelkę przed otwarciem. Trzeba to skonfrontować z zapachem i smakiem. Jak będzie nieciekawy zapach, typu zgniłe jaja, ocet, kanalizacja itp.; lub w smaku będzie bardzo kwaśne i wykrzywiające twarz, to znaczy, że trafiliśmy na zepsute. W innym wypadku jest to piwo zwyczajnie przegazowane. Może to też być sprawka zbyt dużej ilości dodatków refermentujących, ale tylko w przypadku piw tego rodzaju. Zepsute piwo jednak nie jest szczególnie groźne, gdyż zazwyczaj zepsucie powodują bakterie, które pochłaniamy z kefirami i zdrowymi jogurcikami w małych buteleczkach.

Piana szybko opada, nie pozostawiając po sobie nic. (To też, zdaje się, jest dowodem na zakażenie piwa.)

W aromacie nie ma specjalnie wyraźnych nut. Jest słodycz, jest trochę chmielu. Jest też nieco kawy. Wszystkie te aromaty są jednak bardzo delikatne. Brak niechcianych aromatów.

W smaku jednak pojawia się kwas, który góruje nad całą resztą. Czuć co prawda kawę i to dość wyraźne. Czuć słodycz, trochę alkoholu. Pojawiają się też nuty kojarzące mi się z jabłkiem, ale to pewnie przez ten kwas.

Ciężko ocenić piwo, które wydaje się być zepsute. Nie jest na tyle zepsute, żeby je wylewać, ale ciężko przez to je obiektywnie ocenić. Wiem jedno. Na pewno nie będę się przejmował i je zwyczajnie wypiję. Póki się da pić, to nie ma się co przejmować za bardzo i drążyć tematu.

2 komentarze:

  1. Rozumiem, ze twoim postanowieniem noworocznym jest niepicie alkoholu?

    OdpowiedzUsuń
  2. tez sie zastanawiam; moze warto jakims jednym postem zakonczyc bloga zeby bylo przejrzyscie? trafilem tutaj ale nic sie nie dzieje?

    OdpowiedzUsuń